Halk Sağlığı Teması

Halk Sağlığı insanların bedensel, sosyal ve zihinsel açıdan iyi olması için çalışmalar yapar. Bağışıklama, kronik veya kronik olmayan hastalıklar, doğum kontrolü, anne ve çocuk sağlığı, afetler, salgın hastalıklar ve halkın sağlığını ilgilendiren diğer tüm konular Halk Sağlığı’nın çalışma alanına girer. Gelecekte daha sağlıklı bir dünya oluşturmak için halk sağlığını geliştirmeyi ve toplumun sağlığına duyarlı, alanında yetkin hekimler yetiştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlar.2019-2020 Halk Sağlığı Çekirdek Takımı

Eminim çoğumuz COVID-19’a inanmadığını söyleyenlerle, organ bağışı konusu açılınca “Organ bağışçısı olursanız organ mafyaları sizi takip ediyormuş, kaçırıp organlarınızı alıyorlarmış.” diyenlerle veya “topuk kanından IQ testi yapıp üstün zekâlı çocukların kaçırıldığı” gerekçesiyle bebeğinden topuk kanı alınmasına karşı çıkan ailelerle karşılaşmıştır. MEDISEP’te Halk Sağlığı teması olarak organ bağışı, meme ve prostat kanseri, diyabet gibi konularda saha etkinlikleri düzenleyerek halkımızda farkındalık oluşturmaya çalışıyor; pandemi döneminde ruh sağlığımızı nasıl koruyabileceğimizi, şizofreni hastalığından muzdarip insanların karşılaştığı zorlukları, aşı karşıtlığının nedenlerini ve halkımızı bu konularda nasıl bilinçlendirebileceğimizi öğreniyoruz.

Pandemi sebebiyle Halk Sağlığı’nın en önemli ve en eğlenceli etkinlikleri olan saha etkinliklerini ne yazık ki düzenleyemeyeceğiz. Bu yüzden etkinliklerimizi online platformlara uyarlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanında daha önce gerçekleştirilmemiş yeni etkinlik fikirleri arıyoruz. Ayrıca MEDISEP içerisindeki diğer çalışma kollarıyla da ortak etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz.

Aralık 2019 Organ Bağışı Saha Etkinliği

29 Şubat 2020 Nadir Hastalıklar Bölgesel Etkinliği

Yine bu yıl önceki yıllardan farklı olarak Halk Sağlığı temasıyla diğer temaların birbirleriyle çalışmasını sağlamak, belirli konularda araştırmalar yapmak, çeşitli infografikler, etkinlik fikirleri oluşturmak ve sizlere, bağlı olduğumuz EMSA Türkiye bünyesindeki Çalışma Grupları’yla TurkMSIC bünyesindeki Küçük Çalışma Grupları’nın işleyişini öğretmek amacıyla Mini Çalışma Grupları kurmak istiyoruz.

Eğer bu konular sizin de ilginizi çekiyorsa, aramıza katılmanızdan mutluluk duyarız.Yazar: Murat Özkan- MEDISEP Halk Sağlığı Tema Sorumlusu