MEDISEP'te Editör Kuşağı: MEDIzin

MEDIzin Nedir?

MEDIzin, MEDISEP Öğrenci Topluluğunun dergisidir. MEDIzin’in adı, “medical” ve “magazin” sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturuldu; aynı zamanda “medizin”, Almanca’da ”tıp” anlamına gelmekte. Aralık 2019'da bülten ekibi olarak kurulan ekibimiz, zamanla katkıların ve motivasyonun artmasıyla dergi ekibi haline geldi. Dergi ekibinin çalışmaları sonucunda Mayıs 2020’de MEDIzin dergisinin 1. sayısı olan “Borazan” yayımlandı.

İlk sayımızda 8 hocamızın ve birçok öğrenci arkadaşımızın yazılarının bulunduğu bilimsel, kültürel ve edebî içerikleri bir araya getiren dergimizde; bilimsel makaleler, sanatsal yazılar, inceleme yazıları, denemeler, bulmacalar, testler ve fotoğraflara yer verdik. MEDISEP Temalarının, Projelerinin ve Değişimin yazıları ile ev sahipliklerimize yer vererek bunları topluluğumuzla ilk defa karşılaşanlar ile tanıştırma şansı bulduk. QR kodlar ve tıklamalar kullanarak dergimizi interaktif hale getirdik.

İleriki zamanlarda basılı olarak da yayımlamak istediğimiz dergimizin ilk sayısını internet sitemiz üzerinden telefon, bilgisayar/tablet modları halinde ve Issuu üzerinden yayımladık. Yayımlandığı ilk 24 saat içinde 600’den fazla kişi tarafından okunan ilk sayımıza siz de göz atmak isterseniz https://medisep.org/borazan adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Haziran 2020 tarihinde MEDIzin Dergi 2. sayımızın editör ekibi kuruldu. Bu sayıda da editör ekibimizin özverili çalışmasıyla ve yapılacak katkılar ile önceki sayı gibi zengin içerikli bir dergi ortaya çıkacağından eminiz. Bu sayımızı, oluşturduğumuz çeviri ekibi sayesinde Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde yayımlamayı ve böylece dünyadaki tıp fakültesi öğrencilerine de ulaşmayı planlıyoruz.

Katkı Çağrımızı 3 Ağustos 2020 itibariyle açmış bulunuyoruz ve formumuz 31 Ağustos 23.59’a kadar açık kalacak. Yüksek okunma sayılarına ulaşan dergimizde siz de katkılarınızla yer almak isterseniz katkılarınızı, formumuz üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz. Formumuza ulaşmak için tıklayınız.

MEDIzin Dergiye Ne Gibi Katkılarda Bulunabilirsiniz?

İllüstrasyon: Meral Erdoğan

İçerisinde her alandan yazıya yer vermek istediğimiz dergimizde, herhangi bir konu ve tür kısıtlaması bulunmamaktadır. Ancak aklınızda biraz daha şekillenebilmesi için bazı örnekler verebiliriz. Öncelikle katkıları yazı ve görsel formatlı olmak üzere ikiye ayırabiliriz:

Yazı katkısında bulunurken; deneme, öykü, eleştiri, şiir, yorumlama (eser, birey, çalışma…) ve farklı, çeşitli türlerde yazılarınızı oluşturabilirsiniz.

Görsel katkısında ise fotoğraf, resim, illüstrasyon, karikatür… gibi katkılarınızı bizimle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.MEDIzin Dergiye Katkıda Bulunurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Katkıda bulunmaya karar verdiniz ve yaptıklarınızın dergimizde yer almasını istiyorsunuz. Fakat tam olarak nelere dikkat edeceğinizi bilemiyor musunuz? Yazar ve çizer dostu bir ekip olarak aslında isteklerimiz fazla değil. Yine de katkı oluştururken sizlere yardımcı olacak bazı önerilerimiz var:● Öncelikle bize gönderdiğiniz yazılar özgün olmalı. Yazınızdaki cümlelerin size ait olması bizim için oldukça önemli. Bununla ilgili “intihal”den bahsetmek istiyoruz. İntihal “bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanması” olarak tanımlanmaktadır. Biz de dergimizde bu önemli noktaya dikkat etmekteyiz. Dergimize en az %85 özgünlükteki içerikleri kabul etmekteyiz. Eğer yazınızdaki özgünlük oranı %85'ten daha az ise bu oranı yükseltmek için kaynakça eklemelisiniz. Herhangi bir makale, yazı, görsel alıntılamanız gerekiyorsa bunu kaynakçanızda alıntı olarak göstermeniz gerekmektedir.

● Katkılarınızda aradığımız bir diğer özellik: kalite. Bu maddeye özellikle görsel katkıda bulunmak isteyenler dikkat etmeli. Bize gönderdiğiniz fotoğraf ve çizimleriniz yüksek çözünürlükte olmalıdır, bize ulaştığında herhangi bir buğulanma ya da pikselleşme sorunu olmamalıdır. Çözünürlük kalitesinde herhangi bir eksiklik olması durumunda sizinle iletişime geçerek sorunu çözmeye çalışacağız. Aynı sorundan dolayı yazı katkılarınızı da fotoğraf şeklinde değil, Word dosyası olarak paylaşmalısınız.

● Yazılarınızın; okunurluğunun artması için Word formatında yollanmasını, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto ve 1,5 satır aralığı ile 3 sayfayı geçmemesini öneriyoruz. Katkılarınızı Word dosyasında bu kurallara uyarak yazmanız bize büyük kolaylık sağlayacaktır ve sizinle iletişimimiz daha rahat ve sağlıklı olacaktır.

● Son ve en önemli olarak MEDISEP’in oluşturduğu ve bulunduğu her şeyde olduğu gibi dergimizde de yer alacak yazılarınızın; siyasi, dini, ırkçı ve ayrımcı bir içeriği ve söylemi içermemesi gerekir. Aksi takdirde yazınızı, dergimiz üzerinden okurlar ile buluşturamayacağız.Hepinize kolay gelsin, katkılarınızı bekliyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir şey için bize medisep.medizin@gmail.com mail adresimizden ulaşabilirsiniz.MEDIzin Dergi Yönetim Ekibi:Burcu Genç, Berke Gündoğdu, Melike Zengin