GÖLGEDE KALAN HAKLAR EĞİTİM SERİSİ

17-18 Nisan tarihlerinde MEDISEP İnsan Hakları ve Barış Teması olarak Gölgelerde Kalan Haklar Eğitim Serisi’ni gerçekleştirdik.Bu eğitim serimizde bu oturumları bir araya toplama sebebimiz, oturumlarda ele alınan sex işçileri, mahpuslar, mülteciler, psikiyatri hastaları ve bağımlıların toplumda damgalanan ve bu yüzden hakları konuşulmayan gruplar olmasıydı. Bu grupların yaşadıklarını, maruz kaldıkları hak ihlallerini göstererek katılımcılarımızın ön yargılarını yıkmayı ve onlara duyarlılık kazandırmayı amaçladık.İlk oturumumuz olan Seks İşçileri ve Damgalanma Oturumunda Kırmızı Şemsiye derneğinden gelen Av. Evrim Demirtaş ve Melis Arslan’ın katılımıyla seks işçilerinin perspektiflerini, hem sağlık hem de sosyal alanda karşılaştıkları ayrımcılık ve damgalanmalar konusunda bilgilendik.


İkinci oturumumuzda Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneğinden Berivan Korkut’un katılımıyla Türkiye’de mahpusların karşılaştıkları hak ihlalleri konusunda bilgilenirken mahpuslara etik yaklaşımı ve rehabilitasyon kavramını inceledik.


Mülteci Hakları ve Damgalanma Oturumunda Uluslararası Mülteci Hakları Derneğinden Av. Zeynep Ertekin’in katılımıyla mültecilerin karşılaştıkları hak ihlallerini, yaşadıkları zorlukları ve toplum içinde mültecilere bakış açısını inceledik.


Eğitim Serimizin ikinci gününde, oturum sıramızdaki küçük bir değişiklik sonucu 4. oturumumuz olan Psikiyatri Hastalarına Etik ve Yasal Muamele’de Cerrahpaşa Üniversitesi , Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalından Uzm. Gamze Nesipoğlu’nun katılımıyla Psikiyatri hastalarına tarih boyunca bakış açısının değişimini, hastaneye zorunlu yatış ve psikiyatride etik kavramlarını inceledik.

5. ve son oturumumuz olan Bağımlılık ve Damgalanma Oturumunda Üsküdar Üniversitesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Başkanı ve Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. İsmail Tayfun Uzbay’ın katılımıyla bağımlılığın mekanizmasını, tedavi süreçlerini ve toplumdaki bağımlı algısını incelerken, bağımlılığın ahlak ve irade problemi değil, bir hastalık olduğunu önemle vurguladık.

İkinci günümüzün sonunda eğitim serimizin katılımcıları ve MEDISEP üyeleriyle yaptığımız sosyal programda da tanışıp çeşitli oyunlarla kaynaştık ve etkinlik geri bildirimlerimizi aldık.Tüm konuşmacılarımıza verdikleri oturum için teşekkür ederiz.