Çocuk İstismarı ve İhmaline Yaklaşım Sempozyumu

10 Şubat 2018 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Çocuk İstimarı Değerlendirme, Araştırma ve Tedavi Komisyonu (ÇİDAT) işbirliğinde, Çocuk İstismarı ve İhmaline Yaklaşım Sempozyumu’nu gerçekleştirdik.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen yaklaşık 150 katılımcımız ile oldukça verimli bir gün geçirildi. Alanlarında uzman hocalarımızın farklı konularda gerçekleştirdiği detaylı tartışmalar sayesinde, dünya genelinde son derece önemli bir sorun olan çocuk istismarı ve ihmali konusunu, birçok yönüyle, ayrıntılı bir şekilde değerlendirdik.

Çocuk İstismarı ve İhmalini, Çok Yönlü ve Ayrıntılı Bir Şekilde Tartıştık!

Prof. Dr. Kadriye YURDAKÖK ve Prof. Dr. Aysun BALSEVEN ODABAŞI hocalarımızın başkanlığını yaptığı ilk oturumda, Prof. Dr. Özlem TEKŞAM ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet CAVLAK hocalarımız, çocuk istismarı ve ihmalini, pediatrik ve adli tıp yönünden tartıştıkları konuşmalarıyla bizleri bilgilendirdi. Doç. Dr. Dilşad FOTO ÖZDEMİR hocamızın başkanlığını yaptığı ikinci oturumda ise Psk. Doç. Dr. Gülin EVİNÇ, Sos. Hiz. Uzm. Helin ATİK ve Sos. Hiz. Uzm. Ferda KARADAĞ hocalarımız; çocuk istismarı ve ihmalini, çocuk ruh sağlığı ve sosyal hizmetler yönleriyle tartıştı.

MEDISEP Olarak ÇİDAT Komisyonu’nda Görev Alan Hocalarımızla Birlikte Öğrenci Çalıştayları Hazırladık!

MEDISEP üyesi Uygar KÖRÜCÜK, Sevilcan Başak ÜNAL, Alparslan ŞEKER, Bilge Nur Özdemir, Mert KURTTEKİN ve Oğuzhan ONAT, çocuk istismarı ve ihmalini güncel birçok farklı açıdan tartıştıkları çalıştaylar düzenledi. Üyelerimizin içeriklerini hazırladıkları çalıştaylara hocalarımız da katılım gösterdi, bizlerle bilgi ve tecrübelerini paylaştı. 25’er kişilik çalıştay gruplarımız, çocuk istismarı ve ihmalininin farklı yönlerini aktif katılım göstererek ayrıntılı olarak tartıştı.

Çalıştay Sonuçlarımızı Sempozyum Katılımcılarıyla Paylaştık, Bildiri Haline Getirdik!

Prof. Dr. Orhan DERMAN hocamızın ve MEDISEP üyesi Alparslan ŞEKER’in başkanlığını yaptığı günün son oturumunda, altı farklı çalıştayda katılımcılar tarafından konuşulan konular ve yapılan tartışmaların sonucunda ortaya çıkan fikirler, sempozyumumuzun bütün katılımcılarına sunuldu. Ayrıca, gerçekleşen tartışmaları birer bildiri haline getirerek topluluğumuzun ve sempozyumumuzun çıktılarını somutlaştırdık.

Daha İyi Bir Dünya İçin Çalışıyoruz!

Kendimizi sosyal ve bilimsel yönden geliştirerek toplumumuza ve dünyaya fayda sağlayacak bireyler olma yolunda önemli bir gün geçirdik. Bununla birlikte, katılımcılarımıza teşekkürlerimizi sunmak için sempozyuma katkı sunan hocalarımız adına Tema Vakfı’na fidan bağışı gerçekleştirdik. Hocalarımızın ve katılımcılarımızın son derece olumlu geribildirim verdiği bir sempozyum ile topluluğumuzu temsil etme imkanı bulduk.