BlueCon Ev Sahipliği

7-9 Şubat tarihlerinde EMSA Türkiye'de bir ilk olan BlueCon Konferansı'nın ev sahipliğini MEDISEP olarak üstlendik.

BlueCon, ilk olarakEMSA Europe'da pillarların buluşması için planlanan uluslararası bir etkinlik olarak ortaya çıkmıştır. Bu ortaya çıkış üzerine birkaç sene ev sahibi bulunamaması nedeniyle gerçekleştirilememiş olan BlueCon; EMSA Türkiye ile MEDISEP ev sahipliğinde Avrupa'dan bile önce Türkiye'de gerçekleştirilmiştir. 33 FMO'dan katılımcıların ağırlandığı BlueCon 'Sağlıkta İş Gücü' teması altında gerçekleşmiştir. Bu tema altında 6 farklı pillar çok çeşitli oturumlar gerçekleştirmiş ve konuya çok yönlü yaklaşım sağlanmıştır.

MEDISEP Olarak İlk Sempozyum Oturumuna da Büyük Katkı Sağladık!

Topluluğumuza büyük destek veren hocalarımızdan Prof. Dr. Şevkat Bahar Özvarış hocamız bizleri BlueCon sürecinde de yalnız bırakmadı. Yoğun programına rağmen bize vakit ayırarak bizlere Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı'nın (ICPD) 25.si 2019 yılında Nairobi'de gerçekleşen ve kendisinin de delegasyonunda yer aldığı toplantının çıktılarını aktardı. Oldukça güncel konuların konuşulduğu bu sempozyum oturumunda hekim adayları Dünya'da sağlık alanında konuşulan konu ve başlıklardan haberdar olmuş oldu.

Birbirinden renkli atölyelerle MEDISEP olarak programa büyük katkı sunduk!

Atölye oturumlarını MEDISEP olarak bizler hazırladık! Oturumlar birbirine paralel olarak gerçekleştirilen 4 bilimsel 4 sosyal içerikli atölyeden oluşuyordu. Bunlar; Kahve ve Çikolata Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi, Tango 101, Fransızca 101, Hekime Yönelik Şiddetin Hukuki Boyutu, Mesleklerarası İş Birliği, Tıpta İlginç Vakalara Etik Yaklaşım ve Savaş, Göç, Sağlıktı. Bu 8 atölyede küçük gruplar halinde interaktif bir şekilde eğitimlerimizi verdik.

Atölyelerimizin bazıları akran eğitimi formatında organizasyon ekibi üyelerimizce verilirken bazılarında dış katılımcılarımız bize destek verdi. Bize destek veren dış katılımcılarımız ise Türk Tabipleri Birliği Avukatı Av. Verda Ersoy, Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Arş. Gör. Dr. Gamze Aktuna, Hacettepe Üniversitesi TEBAD Öğr. Gör. Dr. Bürge Atılgan, Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Arş Gör. Kevser Özata ve Arş. Gör. Çiğdem Beyazıt idi.

EMSA Türkiye Ulusal Yönetim ve Yürütme Kurulu ile Birlikte Çalışma Fırsatı Yakaladık!

BlueCon süreci boyunca EMSA Türkiye Ulusal Yönetim Kurulu Kapasite Gelişimi Koordinatörü Ertan Direnç başta olmak üzere Ulusal Yönetim Kurulu ile organizasyon ekibinin ve içerik hazırlama bazında da MEDISEP Pillar Direktörleri ile Ulusal Pillar Direktörlerinin birlikte çalışma fırsatı oldu. Bu sürecin iki taraf için de oldukça eğitici bir süreç olduğunu düşünmekteyiz.

Çok Zengin Bir Sosyal Program Hazırladık!

İlk gece Gala Yemeğimizi gerçekleştirdik. İkinci gece de bir sinemayı katılımcılarımıza kapatarak Oscar almış olan Parazit filmine katılımcılarımız için özel gösterim yaptık. İlk kez sosyal program olarak özel gösterim yapılan ulusal etkinliği de bu şekilde gerçekleştirmiş olduk.

Kapanışı Atamızın Huzurunda Yaptık!

Oldukça keyifli geçen BlueCon'un kapanışını atamızın huzurunda gerçekleştirdik. Bizler her zaman Atatürk'ün izinde yürüyen hekim adayları olarak geleceğin aydınları olduğumuz bilincin farkındayız ve bu farkındalığı arttırmak için elimizden geleni yapmaya her zaman devam edeceğiz!